Życie bez planowania – brzmi całkiem dobrze! To prawda czy tylko pozory?

Czym jest planowanie?

Planowanie towarzyszy nam niemal bez przerwy. Jednym z pierwszych poważniejszych planów z jakim mamy do czynienia, to plan lekcji. Wyobraź sobie, że szkoły nie  posiadają harmonogramu zajęć. Co się dzieje? Jaki wpływ na życie placówek edukacyjnych ma brak planu? Na ile uczniowie i studenci, wiedzą co, kiedy i jak robić, by osiągnąć swoje cele?

Wyobraź sobie, że budujesz wymarzony dom, bez planu budowy. Jesteś na diecie, bez planu posiłków. Sportowiec przygotowuje się do olimpiady, bez planu treningowego. Lekarz leczy ciężko chorego, bez planu leczenia.

Jakich efektów można się spodziewać?

Wyobraź sobie swój tydzień bez żadnego planu. Nie istnieje podział na dni robocze i weekend – po prostu tydzień ma 7 dni. Twoja praca nie ma określonych dni, ani godzin. Nie wiesz też jakiego zarobku się spodziewać. Idąc do kina nigdy nie masz pewności na jaki film trafisz. Umawiając się ze znajomymi na wyjście do knajpki, często całujesz klamkę, bo nie znasz godzin otwarcia.

Twoje dzieci nie wiedzą od czego zacząć dzień i na czym go skończyć. Zakładając rano ubrania wyjściowe, okazuje się, że dzień spędzają w domu. Pakując swój plecak do szkoły, wkładają wszystkie zeszyty i książki, bo nie wiedzą jakich lekcji się jutro spodziewać.

Tam gdzie jest do wykonania jakaś praca, do zdobycia jakiś cel, posiadanie planu wydaje się być czymś niezbędnym. Życie bez planu może okazać się dość chaotyczne. Pełne wyzwań i  niewiadomych.

 

Jakie więc płyną korzyści z planowania?

 

Prócz tego, planowanie daje:

Co jeszcze daje nie byle jakie planowanie? Odpowiedz sobie na poniższe pytania, by poszerzyć swoją perpektywę i wzmocnić uważność na planowanie. Zachęcam do zapisania swoich przemyśleń na kartce, bo co zapisane, to jak w głowie zasiane. Zostaje z nami na dłużej!

Co się zadzieje w Twoim życiu, jeśli uważnej podjedziesz do planowania?

Doświadczenie w pracy z klientami pokazuje mi, że jedni świetnie się odnajdują w ogólnym zarysie działania, a drudzy potrzebuję wielu detali. Każdy jest inny. Jednak łączy nas potrzeba realizowania zadań w zakresie życia domowego i zawodowego.

Różnimy się podejściem do planowania i skutecznością swoich działań. Jedni od razu mają efekty i czego się nie dotkną, osiągają cel. Drudzy całymi latami kręcą się w koło, nie wiedząc co jest prawdziwą przyczyną takiej sytuacji, a przecież dają z siebie wiele.

Dobrą wiadomością jest to, że skutecznego planowania można się nauczyć, a nad efektywnością swoich działań da się popracować. Z osoby mało lub średnio skutecznej, można stać się mistrzem planowania i efektywnego działania!

Jak podnieść swoją skuteczność, by mieć efekty?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie podpowiada mi doświadczenie, to przyjrzeć się temu, co Ci służy i co się sprawdza u Ciebie. Tym samym ważne jest to, by wychwycić te elementy, które drenują energię i marnują Twój czas.

Następnie to co się sprawdza kontynuować. Z kolei to co Ci nie służy, warto wziąć pod lupę i określić co możesz zrobić inaczej. By jak najszybciej zaplanować i wprowadzić potrzebne zmiany. Nie zawsze zmiany są możliwe do wprowadzenia od razu. Wymagają czasu, konkretnego przygotowania i planu działania. W tych trudniejszych wyzwaniach, sprawdza się wprowadzenie zmian małymi krokami. Praktykuję takie podejście od lat – u mnie się sprawdza.

W jaki sposób rozpocząć pracę nad efektywnością i skutecznym planowaniem?

Sposobów jest wiele. Jeden z moich ulubionych, sprawdzony na sobie i moich klientach, to podsumowanie i konstruktywna refleksja z minionego tygodnia. Z perspektywy czasu przynosi ogromne efekty, dlatego że konstruktywna refleksja, to podstawa na wprowadzanie zmian w kierunku skuteczniejszego działania.

Metoda ta świetnie się sprawdza do szybkiego wprowadzania zmian oraz wtedy, kiedy potrzebuje wykonywać małe kroki. Od refleksji bardzo szybko można przejść do planowania.

Bycie świadomym tego, jak ważne jest planowanie jest napędem do zmiany niekorzystnych nawyków. Skoro tutaj jesteś, to oznacza, że temat Cię interesuje i Twoja perspektyw się poszerza. Inspiracji i owocnego działania życzę!

Co jeszcze możesz zrobić,
by planowanie prowadziło do skutecznego działania i niemarnowania czasu?

Już niebawem odbędzie się premiera mojego kursu online SKUTECZNE DZIAŁANIA. Kurs ten przedstawia mojego autorstwa metody, dzięki którym zbudujesz własną strategię działania, by osiągać lepsze efekty i dbać o balans w życiu.

Aby nie przegapić premiery tego kursu, zapisz się na mój newsletter, by otrzymywać moje wiadomości z pierwszej ręki. W emailach bezpośrednio daję znać zainteresowanym między innymi o nowościach, nadchodzących kursach itp. Już dziś zapraszam po skuteczne narzędzia!

Klikając w powyższy guzik, przejdziesz do formularza zapisowego na newsletter. Bądź na bieżąco i łap moje wiadomości!

Życzę Ci efektywnego planowania i skutecznego działania!

Coach & Trener SPOCO®

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz

Od 2015 roku wspieram ludzi w rozwoju osobistym i zawodowym. Zapraszam!

Samo się nie zrobi.
Działaj i poszerzaj horyzonty z Business & Life Boost Formułą!

Pomagam w określeniu istotnych celów, odnajdywaniu konkretnych rozwiązań i poszerzaniu horyzontów!

kontakt@ewapotopianek.pl

Masz pytania? Śmiało pisz!

Business & Life Boost LTD

Wielka Brytania, Cambridge

All rights reserved 2020 © Ewa Potopianek

kontakt@ewapotopianek.pl