O co chodzi z tą pewnością siebie i poczuciem wartości?

W tym temacie informacji można znaleźć ogrom. To temat, który jest mi bliski od zawsze. Lata temu, jeszcze za czasów mojej niskiej samooceny, przez długi czas nie wiedziałam jak zabrać się za poczucie wartości i pewność siebie. Od czego mam zacząć? Tak w 2010 roku świadomie weszłam na ścieżkę swojego rozwoju…

Z mojej perspektywy pewność siebie i poczucie własnej wartości, są ze sobą mocno związane, mimo, że bardzo się od siebie różnią. Możemy być pewnymi siebie ludźmi, mającymi niskie poczucie wartości i na odwrót – możemy być ludźmi niepewnymi siebie, mającymi wysokie poczucie wartości. Możemy też mieć niskie poczucie wartości i być niepewnymi siebie osobami. 

Mam też wrażenie, że pewność siebie często błędnie kojarzy się z arogancją, wywyższaniem – dla mnie to zupełnie coś innego. Nie jest też tym samym co “bycie zbyt pewnym siebie”. Uważam, że obie formy zachowania, niosą za sobą konsekwencje w relacji z drugim człowiekiem i nie mają za wiele wspólnego ze “zdrowym” poczuciem pewności siebie.

Jest wiele definicji na PEWNOŚĆ SIEBIE i POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. Dla mnie pewność siebie wyraża się w działaniu i korzystaniu z możliwości jakie do nas przychodzą, co mocno jest też związane z umiejętnościami jakie posiadamy, odwagą i sukcesami. Z kolei poczucie własnej wartości jest życzliwą samooceną i akceptacją siebie takich jakimi jesteśmy – nie zależy od posiadanych umiejętności czy osiąganych sukcesów. Praca nad poczuciem własnej wartości, zwykle potrzebuje więcej czasu, by przynieść efekty.

Doświadczenie pokazuje mi, że zadbanie o oba te elementy jest niesamowicie ważne, jeśli chcemy świadomie się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Uważam, że w tym temacie, ważne są między innymi:

Jak postrzegam niskie poczucie wartości i brak pewności siebie?

Doświadczenie pokazuje mi jak bardzo różnie u ludzi jest z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Niskie poczucie wartości i brak pewności siebie często powodują, że nie czerpiemy z życia tak, jak byśmy mogli. Wolimy się nie wychylać i pozostawać w swoje strefie komfortu, mimo możliwości, które przynosi nam życie. Boimy się ryzyka, krytyki, stawiania granic, wyjścia na przód lub pójścia pod prąd. Nie sięgamy po swoje marzenia i cele, które też być może zdążył już nam ktoś odradzić, bo bezsensowne, nie na miejscu, niemożliwe do zrealizowania…

Jak postrzegam niskie poczucie wartości i brak pewności siebie?

Z perspektywy swoich przemian, wiem, że warto pamiętać o tym, że to jest ok jak się czegoś nie wie. To jest ok mieć wyzwania, doświadczać porażek i niepowodzeń. Wszystkie te elementy są wpisane w życie każdego człowieka. Jedni mówią o tym na głos, inni preferują się nimi nie chwalić. Uważam, że najważniejsze jest to, na ile my sami w pełni akceptujemy nasz “niedoskonałości” i “niepowodzenia”. Jak do nich podchodzimy i co z nimi robimy bądź nie robimy.

Życie pokazuje mi, że nad poczuciem własnej wartości i pewnością siebie można popracować. Obserwując siebie na przestrzeni lat oraz obecnie przyglądając się przemianom moich klientów, utwierdzam się w tym. Mamy ogromny wpływ na budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości pewności siebie. To długa droga, ale warta uwagi i inwestycji w siebie!

CO MOGŁOBY SIĘ W TWOIM ŻYCIU WYDARZYĆ,
GDYBYŚ MIAŁ WIĘKSZE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?

JAK WYGLĄDAŁOBY TWOJE ŻYCIE, GDYBYŚ BYŁ CZĘŚCIEJ PEWNYM SIEBIE?

 

Jeśli widzisz potrzebę i masz chęci do pracy nad poczuciem własnej wartości i nad pewnością siebie, a nie wiesz od czego zacząć, proponuję kilka sprawdzonych kroków na start:

1. Zauważ swoje dotychczasowe kroki

Zauważ, że każdy z Twoich kroków, bez względu na wielkość, przyczynił się do tego, gdzie jesteś dzisiaj. Bez pierwszego kroku, nie mógłbyś zrobić setnego! Doceniaj się.

Spoglądając na listę swoich kroków, odpowiedz sobie na pytania:

2. Miej uważność na to co do siebie mówisz

To jak sami do siebie mówimy ma ogromne znaczenie. Możesz sam siebie zablokować mówiąc “Nie potrafię – to trudne” i na tym poprzestać  lub zachęcić do działania, mówiąc “Mam wyzwanie – poszukam rozwiązań”.

3. Wyrażaj swoje opinie częściej:

Zacznij od miejsc, gdzie czujesz się bezpiecznie, czyli podczas rozmów z przyjaciółmi i bliskimi znajomymi, po czym stopniowo poszerzaj przestrzeń wyrażania własnego zdania. Co ryzykujesz? Różnica zdań może być początkiem ciekawej i inspirującej rozmowy. Zauważ, że każdy ma swoje zdanie na większość tematów; Ty też! Korzytaj z tego faktu.

4. Zacznij przyjmować komplementy z uśmiechem na twarzy:

Pewno jeszcze nie raz odruchowo odrzucisz pojawiające się komplementy – to naturalne, bo dziś czujesz się z nimi niezręcznie i możesz nie wiedzieć jak się zachować. Przygotowana odpowiedź, zdecydowanie ułatwia ci to zadanie. Na przykład możesz zacząć od: “dziękuję”. Daj sobie czas i bądź wytrwały. Wierzę, że z perspektywy zdobywania doświadczenia z przyjmowania komplementów, zobaczysz i poczujesz efekty swojej pracy i nadejdzie taki dzień, że usłyszane przez Ciebie komplementy, będą dla ciebie jak wisienka na torcie.

5. Polub nielubienie:

Myśl o tym, że nie wszyscy muszą mnie lubić i nie wszystkich muszę ja lubić, uwalnia od rezygnowania z siebie na rzecz bycia lubianym i akceptowanym. Uwalnia od obaw przed życiem po swojemu. Oczywiście nie należy tutaj mylić pojęć nielubienia kogoś z nieokazywaniem szacunku. To dwie inne sprawy. 

6. Świętuj swoje duże i maleńkie sukcesy:

Świętuj swoje duże i maleńkie sukcesy! Dlaczego?
Ponieważ celebrowanie: 
Prócz tego daje ogromną satysfakcję i wzmacnia motywację do dalszych działań. Możesz świętować w domowym zaciszu, jak i hucznie ze znajomymi. Spoglądając na ostatnie kilka tygodni, z czego jesteś najbardziej zadowolony, że zrobiłeś lub nie zrobiłeś? Jak będziesz świętować? Kiedy?

Podsumowując:

Uważam, że poczucie własnej wartości i pewności siebie to jedne z fundamentalnych elementów sprawczości. Z kolei sprawczość, to efektywne działanie – to branie życia w swoje ręce, w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami. Na przestrzeni lat, kroki te świetnie sprawdziły się u mnie i moich klientów. Nieustannie z nich korzystam. Pora na Ciebie!

OD KTÓREGO POMYSŁU ZACZYNASZ? Zacznij już dziś!

7. Chcesz więcej?

Jeśli chcesz jeszcze bardziej popracować nad tym tematem, zapraszam do kursu online MOJE RELACJE. Kursu ten między innymi porusza temat relacji z samym sobą, a to z kolei niesamowici owocuje na nasze poczucie wartości i pewności siebie. Relacja z samym sobą, jest też fundament każdej innej relacji jaką tworzymy z otaczającymi nas ludźmi.

Klikając w powyższy guzik, przejdziesz na stronę, na której znajdziesz więcej informacji w temacie tego kursu online. Jeśli pojawią się u Ciebie jakieś pytania, pisz do mnie śmiało!

Życzę Ci świadomego dbania o swoje poczucie wartości i pewności siebie, bo warto!

Coach & Trener SPOCO®

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz

Od 2015 roku wspieram ludzi w rozwoju osobistym i zawodowym. Zapraszam!

Samo się nie zrobi.
Działaj i poszerzaj horyzonty z Business & Life Boost Formułą!

Pomagam w określeniu istotnych celów, odnajdywaniu konkretnych rozwiązań i poszerzaniu horyzontów!

kontakt@ewapotopianek.pl

Masz pytania? Śmiało pisz!

Business & Life Boost LTD

Wielka Brytania, Cambridge

All rights reserved 2020 © Ewa Potopianek

Polityka prywatności

kontakt@ewapotopianek.pl