Czym jest planowanie?

Planowanie towarzyszy nam niemal bez przerwy. Jednym z pierwszych poważniejszych planów z jakim mamy do czynienia, to plan lekcji. Wyobraź sobie, że szkoły nie  posiadają harmonogramu zajęć. Co się dzieje? Jaki wpływ na życie placówek edukacyjnych ma brak planu? Na ile uczniowie i studenci, wiedzą co, kiedy i jak robić, by osiągnąć swoje cele?

Wyobraź sobie, że budujesz wymarzony dom, bez planu budowy. Jesteś na diecie, bez planu posiłków. Sportowiec przygotowuje się do olimpiady, bez planu treningowego. Lekarz leczy ciężko chorego, bez planu leczenia.

Jakich efektów można się spodziewać?

Wyobraź sobie swój tydzień bez żadnego planu. Nie istnieje podział na dni robocze i weekend – po prostu tydzień ma 7 dni. Twoja praca nie ma określonych dni, ani godzin. Nie wiesz też jakiego zarobku się spodziewać. Idąc do kina nigdy nie masz pewności na jaki film trafisz. Umawiając się ze znajomymi na wyjście do knajpki, często całujesz klamkę, bo nie znasz godzin otwarcia.

Twoje dzieci nie wiedzą od czego zacząć dzień i na czym go skończyć. Zakładając rano ubrania wyjściowe, okazuje się, że dzień spędzają w domu. Pakując swój plecak do szkoły, wkładają wszystkie zeszyty i książki, bo nie wiedzą jakich lekcji się jutro spodziewać.

Tam gdzie jest do wykonania jakaś praca, do zdobycia jakiś cel, posiadanie planu wydaje się być czymś niezbędnym. Życie bez planu może okazać się dość chaotyczne. Pełne wyzwań i  niewiadomych.

 

Jakie więc płyną korzyści z planowania?

 

Prócz tego, planowanie daje:

 

Co jeszcze daje planowanie? 

Doświadczenie w pracy z klientami pokazuje mi, że jedni świetnie się odnajdują w ogólnym zarysie działania, a drudzy potrzebuję wielu detali. Każdy jest inny. Jednak łączy nas potrzeba realizowania zadań w zakresie życia domowego i zawodowego.

Różnimy się efektywnością swoich działań. Jedni od razu mają efekty i czego się nie dotkną, osiągają cel. Drudzy całymi latami kręcą się w koło, nie wiedząc co jest prawdziwą przyczyną takiej sytuacji, a przecież dają z siebie wiele.

Cudowne w efektywności jest to, że da się nad nią pracować! Z osoby mało lub średnio efektywnej w działaniach, można stać się mistrzem planowania i efektywnego działania!

Jak podnieść swoją efektywność?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie podpowiada mi doświadczenie, to przyjrzeć się temu, co Ci służy i co się sprawdza, oraz temu co drenuje Twoją energię i czas. To co się sprawdza kontynuować. Z kolei to co Ci nie służy, warto wziąć pod lupę i określić co możesz zrobić inaczej. By tak najszybciej wprowadzić potrzebne zmiany. Nie zawsze zmiany są możliwe do wprowadzenia od razu. Wymagają czasu, konkretnego przygotowania i planu działania. W tych trudniejszych, u mnie od lat sprawdza się wprowadzenie zmian małymi krokami. 

W jaki sposób rozpocząć przyglądanie się swojej efektywności, by ją rozwinąć?

Sposobów jest wiele. Jeden z moich ulubionych, sprawdzony na sobie i moich klientach, to podsumowanie i konstruktywna refleksja z minionego tygodnia. Z perspektywy czasu przynosi ogromne efekty, dlatego że konstruktywna refleksja, to podstawa na wprowadzanie zmian w kierunku efektywniejszego działania.

Metoda ta świetnie się sprawdza do szybkiego wprowadzania zmian oraz wtedy kiedy potrzebuje wykonywać małe kroki.

Jak zrobić to szybko i efektywnie, oszczędzając swój czas?

Aby Ci to ułatwić, przygotowałam dla Ciebie odlotową ściągę! Ściąga ta, w szybki sposób przeprowadzi Cię przez:

Jednorazowe przejście przez ściągę, to około 10 minut Twojej pracy.

Gdzie znajdziesz ściągę?

“ŚCIĄGA do podniesienia swojej efektywności!”, to darmowy pakiet, który zawiera:

Ściąga jest do pobrania na mojej stronie. Znajdziesz ją tutaj.

Życzę Ci efektywnego działania!

2.Ewa Potopianek - żyj świadomiej.
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz

Czas spędzony na współpracy z moimi klientami to już ponad 1000h! Dołącz!

Samo się nie zrobi. Działaj i poszerzaj horyzonty z Life Boost Formula!

Pomagam w określeniu istotnych celów, odnajdywaniu konkretnych rozwiązań i poszerzaniu horyzontów!

kontakt@ewapotopianek.pl

Masz pytania? Śmiało pisz!

Business & Life Boost LTD

Wielka Brytania, Cambridge

All rights reserved 2020 © Ewa Potopianek

kontakt@ewapotopianek.pl