Piesze wędrówki, sukcesy i świętowanie?

Jakiś czas temu, pojawił się na mojej drodze cytat Henry Ward Beecher: “Łatwiej jest iść w dół góry niż pod górę, ale widok jest o wiele lepszy na szczycie.”

Myśl ta, ma w sobie paradoks. Biorąc pod uwagę wędrówki górskie, z technicznego punktu widzenia, to właśnie często wejście pod górę jest łatwiejsze niż zejście, droga w dół. Z kolei z psychologicznego punktu widzenia, jest na odwrót – wejście pod górę drenuje z nas więcej energii. Każda teoria ma swoich zwolenników i przeciwników, ale w tym przypadku zapewne większość z nas zgodzi się z tym, że emocje i widok na szczycie są warte wędrowania.

Kiedy zdobywam szczyt góry, jedną z pierwszych rzeczy jakie robię, to patrzenie w dół. Śledzę ścieżkę, którą właśnie pokonałam. Mam świadomość jaki kawał drogi przeszłam i ile wysiłku to kosztowało. Rozpierają mnie radość i duma. A gdyby tak nawyk spoglądania na zdobytą ścieżkę przenieś do codzienności?

Wydłużająca się lista zadań?

W pogoni za codziennością, obowiązkami i zadaniami, często skupiamy się na tym co jeszcze mamy do zrobienia. Bywa też tak, że lista czekających na nas zadań wydłuża się w mega szybkim tempie. Nie widzimy jej końca. Nie doceniamy naszego dotychczasowego zaangażowania. Drenuje to z nas ogrom energii i nie raz nas demotywuje. Bardzo szybko zapominamy o każdym postawionym przez na kroku. O każdym wcześniej zdobytym szczycie. Nie pamiętamy o zrealizowanych już zadaniach. Zamiast powiedzieć do siebie “Brawo ja!”, mówimy jeszcze to i tamto muszę zrobić… i rozpoczynamy kolejny wyścig z czasem i wędrówkę pod górę.

A gdyby tak nawyk spoglądania na swoją zdobytą ścieżkę przenieś do codzienności i zatrzymać się na chwilę, dać sobie przestrzeń do świętowania i refleksji o sukcesach, które właśnie zdobyliśmy? A gdyby tak zacząć zauważać i doceniać każdy swój krok. Ten mały i ten duży. Przecież bez postawienia pierwszego kroku, nie wykonamy setnego. Każde nasze działania – te małe i te duże – są składową wszystkich sukcesów jakie osiągamy.

Od lat towarzyszę ludziom na ich ścieżkach rozwoju osobistego, jak i zawodowego. Jedną z rzeczy do których zapraszam, jest świętowanie sukcesów, ale też i porażek. O tym co daje świętowanie porażek opowiem innym razem.

Co daje świętowanie sukcesów?

Świętowanie sukcesów daje poczucie sensu tego co robimy i niesamowicie motywuje do dalszego działania. Jest to moment na docenienie siebie, bo przecież nic samo się nie zrobiło! Dodając do tego aspekt świętowania sukcesów wraz z zespołem, grupą znajomych… świętowanie niesamowicie wzmacnia relacje między ludźmi.

Pomysły na świętowanie

Będąc towarzyszem ścieżek rozwojowych wielu osób, widzę jak ogromną wartością jest nawyk świętowania. Wbrew pozorom, nie są potrzebne nam fajerwerki. Oto kilka najczęściej pojawiających się pomysłów:

Pytania na dziś

Zachęcam do świętowanie sukcesów zarówno tych dużych jak i tych maleńkich. Z życia prywatnego jak i zawodowego. Sukcesów indywidualnych, jak i grupowych. Swoich i cudzych. Również sukcesów osiąganych przez nasze dzieci – niech od najmłodszych lat obserwują, że potrafią i mają sprawczość!  

 

Odpowiedz sobie na pytania:

CO TOBIE MOŻE DAĆ ŚWIĘTOWANIE?

JAK MOŻESZ ŚWIĘTOWAĆ?

KIEDY JEST TWOJA NAJBLIŻSZA OKAZJA DO ŚWIĘTOWANIA?

 

Doświadczenie pokazuje mi, że ogromną wartością jest wprowadzenie cotygodniowego nawyku świętowania. Od refleksji na podsumowanie tygodnia po świętowanie wykonanej pracy.

Życzę Ci uważności na swoje zdobywane kroki.

2.Ewa Potopianek - żyj świadomiej.
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz

Czas spędzony na współpracy z moimi klientami to już ponad 1000h! Dołącz!

Samo się nie zrobi. Działaj i poszerzaj horyzonty z Life Boost Formula!

Pomagam w określeniu istotnych celów, odnajdywaniu konkretnych rozwiązań i poszerzaniu horyzontów!

kontakt@ewapotopianek.pl

Masz pytania? Śmiało pisz!

Business & Life Boost LTD

Wielka Brytania, Cambridge

All rights reserved 2020 © Ewa Potopianek

kontakt@ewapotopianek.pl