Czym jest pewność siebie?
Z mojej perspektywy pewność siebie i poczucie własnej wartości, są ze sobą mocno związane, mimo, że bardzo się od siebie różnią. Możemy być pewnymi siebie ludźmi, mającymi niskie poczucie wartości i na odwrót – możemy być ludźmi niepewnymi siebie, mającymi wysokie poczucie wartości. Możemy też mieć niskie poczucie wartości i być niepewnymi siebie osobami.
Mam też wrażenie, że pewność siebie często błędnie kojarzy się z arogancją, wywyższaniem – dla mnie to zupełnie coś innego. Nie jest też tym samym co “bycie zbyt pewnym siebie”. Uważam, że obie formy zachowania, niosą za sobą konsekwencje w relacji z drugim człowiekiem i nie mają za wiele wspólnego ze “zdrowym” poczuciem pewności siebie.
Jest wiele definicji na PEWNOŚĆ SIEBIE i POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI. Dla mnie pewność siebie wyraża się w działaniu i korzystaniu z możliwości jakie do nas przychodzą, co mocno jest też związane z umiejętnościami jakie posiadamy, odwagą i sukcesami. Z kolei poczucie własnej wartości jest życzliwą samooceną i akceptacją siebie takich jakimi jesteśmy – nie zależy od posiadanych umiejętności czy osiąganych sukcesów. Praca nad poczuciem własnej wartości, zwykle potrzebuje więcej czasu, by przynieść efekty.
Doświadczenie pokazuje mi, że zadbanie o oba te elementy jest niesamowicie ważne, jeśli chcemy świadomie się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty. Uważam, że w tym temacie, ważne są między innymi:
- akceptacja siebie takim jakim jestem
- wyrozumiałość względem siebie
- dostrzeganie w sobie wartości
- znajomość swoich kompetencji
- wiara w swoje możliwości
- odwaga do działania i wychodzenia ze strefy komfortu
- świadomość swoich możliwości i ograniczeń
- branie odpowiedzialności za siebie
- świadome budowanie i dbanie o relacje
- dawanie sobie prawa do popełniania błędów i ponoszenia porażek
- bycie autentycznym
- itd.
Co powoduje niskie poczucie pewności siebie?
Doświadczenie pokazuje mi jak bardzo różnie u ludzi jest z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Niskie poczucie wartości i brak pewności siebie często powodują, że nie czerpiemy z życia tak, jak byśmy mogli. Wolimy się nie wychylać i pozostawać w swoje strefie komfortu, mimo możliwości, które przynosi nam życie. Boimy się ryzyka, krytyki, stawiania granic, wyjścia na przód lub pójścia pod prąd. Nie sięgamy po swoje marzenia i cele, które też być może zdążył już nam ktoś odradzić, bo bezsensowne, nie na miejscu, niemożliwe do zrealizowania…
Z perspektywy swoich przemian, wiem, że warto pamiętać o tym, że to jest bardzo ok jak się czegoś nie wie, mieć wyzwania, doświadczać porażek i niepowodzeń… Są to elementy wpisane w życie każdego człowieka. Jedni mówią o tym na głos, inni preferują nie chwalić się nimi. Najważniejsze jest to, jak my sami podchodzimy do tego, na ile nasze “niedoskonałości” i “niepowodzenia” akceptujemy, a jak chcemy coś zmienić to zmieniamy, jeśli mamy taką możliwość.
Życie pokazuje mi, że nad poczuciem własnej wartości i pewnością siebie można popracować. Obserwując siebie na przestrzeni lat oraz obecnie przemiany moich klientów, utwierdzam się w tym, że mamy ogromny wpływ na budowanie i wzmacnianie obu tych elementów. To długa droga, ale warta uwagi i inwestycji w siebie 🙂
CO MOGŁOBY SIĘ W TWOIM ŻYCIU WYDARZYĆ, GDYBYŚ MIAŁ WIĘKSZE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI?
JAK WYGLĄDAŁOBY TWOJE ŻYCIE, GDYBYŚ BYŁ CZĘŚCIEJ PEWNYM SIEBIE?
Jeśli widzisz potrzebę i masz chęci do pracy nad poczuciem własnej wartości i nad pewnością siebie, a nie wiesz od czego zacząć, proponuję kilka sprawdzonych kroków na start:
1. Zauważ swoje dotychczasowe sukcesy
– zatrzymaj się na chwilę i zapisz na kartce 3-5 lub więcej rzeczy, z których cieszysz się że miały miejsce na przestrzeni ostatniego roku / kilku lat
– spójrz kompleksowo na swoje życie – zauważ zarówno sukcesy z życia zawodowego, jak i osobistego
– dopisz wszystko to, z czego jesteś dumny, że zrobiłeś
– zapisuj wszystko to co ci przychodzi do głowy – zwróć uwagę na maleńkie i wielkie sukcesy – każdy z nich przyczynił się do tego, gdzie jesteś dzisiaj.
Spoglądając na listę swoich sukcesów, odpowiedz sobie na pytania:
– Do czego inspiruje cię dziś twoja lista sukcesów?
– Co z tą inspiracją zrobisz?
– Kiedy to zrobisz? …i zrób to 🙂
2. Miej uważność na to co do siebie mówisz
– zamiast mówić: „Nie potrafię – to jest dla mnie bardzo trudne.”
– możesz powiedzieć: „Jest to dla mnie wyzwaniem. Poszukam rozwiązań.”
To jak sami do siebie mówimy ma ogromne znaczenie. Możesz sam siebie zablokować mówiąc “Nie potrafię – to trudne” i na tym poprzestać lub zachęcić do działania, mówiąc “Mam wyzwanie – poszukam rozwiązań”.
3. Wyrażaj swoje opinie częściej:
– zacznij od miejsc, gdzie czujesz się bezpiecznie, czyli podczas rozmów z przyjaciółmi i bliskimi znajomymi, po czym stopniowo poszerzaj przestrzeń wyrażania własnego zdania
– każdy ma swoje zdanie – ty też 🙂
– co ryzykujesz? – różnica zdań może być początkiem ciekawej i inspirującej rozmowy
4. Zacznij przyjmować komplementy z uśmiechem na twarzy:
– zamiast udawać, że ich nie słyszysz, albo po prostu je zbywać, możesz powiedzieć z uśmiechem na twarzy: dziękuję
– jak już zaczniesz czuć się dobrze z “dziękuję”, może np. dodać “miło to słyszeć” lub “cieszę się, że mi to mówisz”.
Pewno jeszcze nie raz odruchowo odrzucisz pojawiające się komplementy – to naturalne, bo dziś czujesz się z nimi niezręcznie i możesz nie wiedzieć jak się zachować. Przygotowana odpowiedź, zdecydowanie ułatwia ci to zadanie. Na przykład możesz zacząć od: “dziękuję”. Daj sobie czas i bądź wytrwały. Wierzę, że z perspektywy zdobywania doświadczenia z przyjmowania komplementów, zobaczysz i poczujesz efekty swojej pracy i nadejdzie taki dzień, że usłyszane przez ciebie komplementy, będą dla ciebie jak wisienka na torcie.
5. Polub nielubienie:
– rozpocznij od odpowiedzenia sobie na pytanie: czy jest możliwe by wszystkich naprawdę lubić?
– następnie: czy jest możliwe, by wszyscy cię lubili?
– zapisz odpowiedź na pytanie: do jakich zmian w swoim myśleniu twoje odpowiedzi cię dziś inspirują?
Myśl o tym, że nie wszyscy muszą mnie lubić i nie wszystkich muszę ja lubić, uwalnia od rezygnowania z siebie na rzecz bycia lubianym i akceptowanym. Uwalnia od obaw przed życiem po swojemu. Oczywiście nie należy tutaj mylić pojęć nielubienia kogoś z nieokazywaniem szacunku. To dwie inne sprawy.
Uważam, że poczucie własnej wartości i pewności siebie to jedne z fundamentalnych elementów sprawczości. Z kolei sprawczość, to efektywne działanie – to branie życia w swoje ręce, w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami.
Na przestrzeni lat, kroki te świetnie sprawdziły się u mnie i moich klientów. Nieustannie z nich korzystam. Pora na Ciebie! OD KTÓREGO POMYSŁU ZACZYNASZ? Zacznij już dziś!
Życzę odwagi,
Ps. Efektywni w działaniu! – to grupa na Facebooku, którą prowadzę z myślą o CHCĄCYCH SIĘ ROZWIJAĆ I POSZERZAĆ SWOJE HORYZONTY – może to coś i dla Ciebie 🙂 Dołącz do nas: https://www.facebook.com/groups/efektywniwdzialaniu
Z moich programów rozwojowych skorzystało już ponad 150 osób. Dołącz!
Samo się nie zrobi. Działaj i poszerzaj horyzonty z Life Boost Formula!
All rights reserved 2020 © Ewa Potopianek
Polityka prywatności
kontakt@ewapotopianek.pl